Jeszcze tak niedawno bardzo popularnym domowym sprzętem do treningu cardio był rowerek treningowy czy orbtirek. Dzięki dużej popularności znanego i cenionego serialu „House of Cards” coraz częściej sięgamy po ergometr wioślarski. Jak ćwiczyć na nim w zdrowy i efektywny sposób?

Zalety treningu wioślarskiego

Ćwiczenie na ergometrze ma wielką przewagę nad innymi rodzajami treningu. Ponieważ pracujemy na siedząco ergometr będzie dobrą opcją dla osób z nadwagą lub problemami stawowymi. Bardzo ważny jest sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalimy więcej kalorii i rozwijamy więcej grup mięśniowych.

Poprawna technika ćwiczenia na ergometrze wioślarskim

Na początku przygody z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Nie martw się kilka wskazówek i będziesz miał możliwość bezpiecznie trenować na ergometrze wioślarskim.

Podstawą w ćwiczeniu na wioślarzu jest przybranie poprawnej sylwetki w trakcie treningu. Utrzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem dasz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Bardzo ważna jest właściwa sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji początkowej.

Mądrze planuj ćwiczenia

Trenując na ergometrze wioślarskim, jak w przypadku każdego treningu, ważnym aspektem będzie prawidłowa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeżeli będziesz codziennie zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, ekspresowo możesz dojść do przetrenowania. Najlepiej zacząć od jednego dnia ćwiczenia przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami odpoczynku.

Jaki ergometr wioślarski kupić?

Wiesz już jak zacząć ćwiczenia na ergometrze, dlatego jeżeli masz dostęp do urządzenia do dzieła. Jeżeli dopiero zastanawiasz się nad nabyciem ergometru wioślarskiego, musisz mieć świadomość, że nie jest to najtańszy sprzęt fitness. Wybitnie wykonane ergometry to koszt rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie warto jednak oszczędzać, ponieważ wioślarze takich firm jak Concept2 lub WaterRower to zakup na długi okres czasu. Wioślarz przy bardzo dobrej konserwacji wytrzyma kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment